|
|
Як вибрати систему відеоспостереження |
Ця стаття - не наукова робота і не особиста думка на тему цифрового
CCTV, а спроба встановити деякі орієнтири на швидко зростаючому
ринку відеоспостереження. Тому я прошу не очікувати від матеріалу, який
Ви зараз читаєте, розлогих міркувань про будь-яких аспектах або
напрямках розвитку ринку і технологій у даному секторі. Це всього
лише маленький посібник, який може зробити Ваше життя трохи простіше.
Час не стоїть на місці, на щастя для одних і на жаль, для інших (1). Вже півтора десятка років пройшло з тих пір, як з'явилися перші пристрої для цифрового запису відео в охоронних цілях. Спробуємо навести порядок у термінології і виробити прості правила, які допоможуть нам не помилитися у виборі системи відеоспостереження.
Класифікація
Зараз ми розглядаємо те, що зазвичай об'єднують поняттям «цифрові системи відеоспостереження» (ЦСВН) або зарубіжної термінології DVR (Digital Video Recorder - цифрове записуючий пристрій). На відміну від іноземців, ми говоримо про системи відеоспостереження, а не реєстрації, маючи на увазі, що функцією запису (реєстрації) володіє будь-яка ЦСВН. За кордоном існує різноманітна термінологія,
але, звичайно, найбільш поширеним є такі поняття:
- DVR - в основному під цією абревіатурою розуміють РС-або non-PC-пристрої; в першому випадку частіше вживають термін DVR card, маючи на увазі плати як компонент для побудови PC-системи.
- IP-video - система, побудована на базі IP-або LAN-відеокамер або серверів (конверторів). У даному визначенні не відображено момент наявності / відсутності таких опцій, як ПЗ для запису, хоча, за замовчуванням, зазвичай вважають, що ця та деякі інші опції в системі є.
Дана класифікація не є єдино можливою. Так, виходячи зі способу побудови системи та її виконання все ЦСВН можна підрозділити на три категорії. Це:
- ЦСВН, побудовані за допомогою плат оцифровки і / або компресії відео на базу персональних, промислових або спеціалізованих комп'ютерів, з застосуванням багатофункціональних процесорів Intel і AMD і ОС Windows або Linux в будь-яких їх варіаціях.
- ЦСВН на базі так званих некомп'ютерних (non-PC) платформ. Певна річ, у них теж є процесор і, можливо, навіть якась операційна система (наприклад, NiOS-ОС для вбудованих систем або Embedded Linux). Але здебільшого це закінчені пристрої, які не мають можливості модернізації ні по процесору, ні за кількістю каналів, рідко мають можливість поновлення внутрішніх мікропрограм у широкому сенсі.
- Третій напрям, можливо, є підкласом перше, однак я виношу його в окремий розділ.
Мова йде про IP-відеоспостереження (2). Такі системи, як і в першому випадку, будуються обов'язково з використанням ПК
(хоча для архівації можна обійтися і без комп'ютера, проводячи запис на мережевий диск (NAS), але переглядати записане
все одно доведеться через ПК). Однак на відміну від РС-систем, ті схеми, які відповідають за оцифрування сигналу, компресію,
а іноді й детектування, винесені в окремий блок, максимально наближений до відеокамери або розташований
безпосередньо на ній. У IP-системах цифрові мережі використовуються для передачі відео й інших даних до сховища і монітора.
Як же краще?
Незважаючи на те, що категорій лише три, перші два представлені вже десятками, якщо не сотнями систем, сістемок і сістеміщ, третій також скоро наздожене перші дві (3) по кількості виробників, пропонованих моделей і послуг, які вони можливостей. Вибір не просто великий, він величезний. Що ж робити споживачеві?
Практика показує, що основну частку ринку, незважаючи на видатні або не дуже характеристики, займають добре розкручені і супроводжувані бренди (бренд - торговий знак компанії, яким вона диференціює свою продукцію від конкурентів). І це добре, коли доводиться вибирати те, що вам близьке, відоме і є по гаманцю. Адже якість різних за цінами систем порівнянно і далі буде тільки зближуватися - це закон ринку.
Однак, хоча з брендами все досить просто, є ще питання вибору категорії устаткування. Ось тут вже можна давати чіткі й досить певні поради.
Отже, категорія перша
У яких випадках слід вибирати систему, що базується на ПК?
- Коли вам необхідно відеоспостереження та запис на невелику кількість каналів (2-4) і у вас є будь-який (у тому числі домашній або офісний) комп'ютер.
- Якщо ви вже маєте комп'ютер, достатній за потужністю (знову ж таки виходячи з кількості каналів та їх швидкості), який можна використовувати в цілях відеоспостереження або віддати цілком під виконання цих завдань.
- Якщо ви однозначно будете розширювати свою систему як в плані кількості каналів запису / спостереження, так і в плані збільшення кількості жорстких дисків.
- Коли вам необхідна інтеграція з системами ОПВ та СКД або з іншими.
- Коли Вам необхідні серйозні можливості та налаштування в плані визначення руху (активності), або якщо ви замовляєте якісь специфічні доопрацювання для особливої функціональності.
- Часто, особливо при побудові більш-менш великих систем, що виходять за рамки 16 каналів,
потрібно поєднання різнорідних систем, і це теж віяння часу. Знову ж таки такою можливістю будуть володіти
тільки інтегровані системи на базі ПК.
Чому так зріс ринок non-PC-пристроїв?
В першу чергу споживачів приваблює простота застосування цього класу устаткування. Добре спроектований рекодер мало відрізняється по налаштуванню та використанню від побутового відеомагнітофона. Через обмеженість функцій і відсутності «зайвих» компонент non-PC-пристрій надійніше комп'ютерного.
Отже, в якій ситуації non-PC - це ваш вибір? Перш за все вам потрібні надійність і простота використання, вас не хвилюють додаткові можливості і ви не будете розширювати свою систему.
Ваша ЦСВН повинна працювати тривалий час автономно, без постійного контролю з боку оператора.
Вам не потрібна (і не буде потрібно) інтеграція з системами ОПВ та СКД (4).
Вам рідко потрібно або не потрібно зовсім можливість копіювання або резервування архівів (5).
Третя категорія систем.
IP-відеоспостереження поки ще не «страждає» від надлишку популярності з двох основних причин. По-перше, це практична відсутність системного програмного забезпечення, що дозволяє використовувати різні мережеві сервери і відеокамери для побудови ЦСВН. По-друге, дешеві пристрої до цих пір не вражають якістю, а мережеві відеокамери високої якості все ще мають надмірні ціни, однозначно що перевищують вартість PC-або non-PC-систем з аналогічними параметрами. Однак масове підключення до розробки і виробництва азіатських фірм і зростаюча популярність подібних рішень вже роблять свою справу.
Споживачеві ж варто звернути свою увагу на IP-системи вже зараз, якщо:
- У вас немає можливості прокласти кабелі або ви хочете використовувати існуючі кабельні мережі (СКС);
- Ви хотіли б легально, без отримання дозволу на частоти, використовувати бездротовий зв'язок для організації системи;
- Ваша система сильно розподілена і рознесена по території і ви хотіли б скоротити кількість кабельної розводки;
- На об'єкті складна обстановка з перешкодами і немає можливості використовувати аналогову передачу;
- Вам необхідно віддалене спостереження з реєстрацією не в точці спостереження;
- Вам необхідно знизити ймовірність перехоплення сигналів від камер спостереження (6).
Незважаючи на те, що список позитивного вибору у випадку з IP-рішеннями вийшов найдовшим, вони мають і свої мінуси. Зокрема, ви не зможете отримати нестисненого зображеннями для перегляду будете змушені декодувати його, окрім того, ви будете обмежені в можливостях визначення руху можливостями самих IP-відеопристроїв або детектуванням по стиснення зображень.
Резюме визначивши параметри вибору категорії, я хотів би тепер порекомендувати, на що звертати свою увагу при виборі всередині кожного з цих трьох напрямків. Адже кожна з них має свої особливості. Крім того, як я вже зазначав вище, якість та можливості систем зростає, і споживачам стає все важче розібратися в існуючому асортименті.
PC-based. Переваги і недоліки
Системи, що базуються на ПК, з самого початку є багатофункціональними і багатозадачними. Було б зовсім дивно побачити таку систему, яка не була б хоча б дуплексної (7). Виходячи з визначених нами критеріїв вибору можна сформулювати деякі додаткові вимоги, яким повинна відповідати хороша ПК-система.
Вибирайте систему, яка дозволяє вам переглядати архівне відео, не перериваючи процесу перегляду «живого» відео - багато систем азійського виробництва цього не вміють.
Більшість систем вже обзавелися синхронним звуком, його відсутність допустимо тільки для систем нижнього цінового діапазону.
Системи з програмним стиском, що базуються на PCI32-платах, не здатні записувати відео 25 кадр / с з високою роздільною здатністю, починаючи вже від 8 каналів. У разі коли заявляється 400 кадрів запису на програмній системі з платами PCI 32 bit, мова завжди йде про здатності 320х240 або близько того.
Вибір PC-системи повинен давати додаткові можливості (в детектуванні руху, тотальної
конфігуруються та ін)
Звертайте увагу на легальність ПО купується вами системи: ринок наповнюють китайські зламані копії відомих систем, за роботу яких ніхто не несе відповідальності. Якщо не впевнені, зверніться до офіційного дистриб'ютора через сайт виробника.
Non-PC все ближче до досконалості
Non-PC-пристрої давно вже стали дуплексним і обзавелися мережевими можливостями. Зростання конкуренції та зниження цін дозволяють відразу придбати купу додаткових функцій, які, можливо, вам і не потрібні, але приблизно коли-небудь будуть використовуватися. Однак, якщо ви, звичайно, не ставите систему «для галочки», варто звернути увагу на можливість копіювання архівів або підключення дисків з рекодер до комп'ютера для їх читання і копіювання.
Тепер, коли дуплекс в цих пристроях перестав нас дивувати, справа за триплекс - можливістю запису, перегляду «живого» і архівного відео одночасно.
Приблизно у 70% пристроїв для компресії відео використовується JPEG або MJPEG: середній розмір кадру тут серйозно вище, ніж в системах з використанням MPEG-2 або MPEG-4 (Н.264). І нехай вартість останніх часом в 2 рази вище: при часу зберігання архіву хоча б на тиждень різниця в кількості, а відповідно і вартості жорстких дисків може виявитися відчутною.
При виборі non-PC-DVR, можливо, кращим рішенням буде прилад, що має HTTP-інтерфейс. Це дозволить управляти системою з будь-якого комп'ютера, не встановлюючи програму-клієнт, але пам'ятайте, що НТТР не менш захищений від атак, особливо при «віддачі» пристрою безпосередньо в глобальну мережу.
IP поки відстає ... Невеликий вибір серйозних IP-ЦСВН обумовлений певною обережністю російського споживача в цьому новому класі систем. У даній категорії в Росії представлено всього 4 рішення (8) - два імпортних і два російських. Тим не менш у світі очевидна тенденція: з'являється все більше і більше компаній, цілком будують свої рішення на IP-пристроях (на останній виставці Secutech 2005 було близько 5 виробників). Поява великих локальних об'єктів, реалізованих на таких системах, різко підвищить довіру до них і відповідно попит.
Наявність у модельному ряді IP-відеосерверів дозволяє не обмежувати себе спектром камер, пропонованих виробником.
Камери з CCD-матрицею все ще мають велику перевагу в порівнянні з моделями, обладнаними матрицями CMOS: хоча останні дешевше, вони поки що менш чутливі і в більшості випадків мають гіршу передачу кольору.
Використання міжкадрових кодеків типу MPEG-4 сильно зменшить вартість каналу і трафіку при передачі
Дуже важлива частина IP-системи - ПО сервера. Саме ця складова перетворює набір окремих камер в систему. Звертайте особливу увагу на можливості серверного ПЗ.
Вдалого придбання!
Вибір справді величезний і складний. Зверніться до наших фахівців і вони з радістю допоможуть вам зробити правильний вибір
СПИСОК СТАТЕЙ
Відеоспостереження:
Система контролю і управління доступом:
Захист від пожежі:
|
|