|
|
Роторні турнікети |
Роторні турнікети - один з вузьких товарних груп на ринку турнікетів в цілому-були обрані для огляду не випадково: їх можна зустріти в самих різних місцях - від бюджетного магазини до великого банку або стадіону. Даний тип пристроїв міцно влаштувався як в самому нижньому сегменті ринку, так і в самому верхньому. Саме тому в назві статті варті слова "блиск і злидні".
Класифікація роторних турнікетів
Роторні турнікети відносяться до класу виконавчих пристроїв і в більшості випадків є однією із складових частин системи контролю управління доступом (СККД). Відповідно до ДСТ Р 51241-98 всі види турнікетів відносяться до розділу "Пристрої Перепиняючі керовані" (УПП) і класифікуються за наступних підстав:
- по виду перекриття отвору:
- З частковим перекриттям отвору;
- З повним перекриттям;
- З блокуванням об'єкта в отворі (шлюзи, кабіни прохідні);
- за способом управління УПУ:
- З ручним керуванням;
- З напівавтоматичним управлінням;
- З автоматичним управлінням.
Головна конструктивна особливість роторних турнікетів - наявність центральної колони, до якої кріпляться зазвичай три або чотири лопаті. Саме вони й виконують функцію перешко-наленню проходу. Центральна колона є ротором, звідки і пішла назва "роторні". З урахуванням усього вищесказаного можна зробити висновок про те, що роторні турнікети відрізняються:
- розміром та конфігурацією блокує частини (повне і неповне перекриття проходу);
- принципом роботи блокує частини ( "нормально закритий" і "нормально відкритий");
- наявністю або відсутністю електроприводу (електромоторні турнікети);
- можливістю інтеграції в СКУД і іншими опціями.
Як блокуючого елемента можуть виступати металеві трубки, загартоване скло, протиударні пластикові панелі та ін Розміри і конфігурація - ключовий фактор поділу турнікетів на дві групи: полуростовой, або поясні, і полноростовие.
"Вертушки"
Даний тип роторних турнікетів є найдешевшим і простим, він досить добре знайомий старшому поколінню. Практично жодна інститутська або заводська прохідна років 20 назад не обходилася без "вертушки", що стала свого роду візитною карткою прохідний типового радянського підприємства. Дані часи канули в Лету, однак цей тип роторних турнікетів виявився надзвичайно живучий: сьогодні до прохідним підприємств додалися магазини (фактично самостійний великий сегмент споживачів таких турнікетів).
Існують два основних види "вертушок"-механічні та електромеханічні. У більшості випадків такі роторні турнікети не мають електроприводу і служать для вирішення 2 завдань: структурувати потік людей, не даючи йти всім натовпом через прохідну, і / або забезпечити прохід в один бік, блокуючи поворот ротора у зворотному напрямку. В останні роки з'явилися різні електромеханічні "вертушки", керовані з виносного пульта і мають можливість інтеграції в СКУД. Для багатьох сучасних моделей стали стандартними такі функції, як:
- "антипаніка" - складаються стулки, що відкривають шлях у напрямку виходу при виникненні паніки;
- лічильник проходів - реєстрація кількості відвідувачів;
- світлодіодні індикатори напрямку проходу - для позначення дозволеного напрямку входу і виходу;
- захист від перестрибування зі звуковою сигналізацією;
- виходи для підключення до СКУД. Основною групою споживачів таких удосконалених моделей є великі підприємства роздрібної торгівлі - супер-і ги-пермаркети. Це очевидно хоча б з того, що цей клас пристроїв пропонується на ринку в основному компаніями, які постачають торговельне обладнання.
Треба зауважити, що "вертушки" належать до пристроїв з неповним перекриттям отвору, отже, не гарантують захисту від перестрибування або кидок предметів. У більшості випадків такий турнікет вимагає "нагляду", і тому недалеко повинен знаходитися співробітник охорони.
Роторні поясні турнікети
Електромоторні роторні турнікети відносяться до елітної і однією з найбільш дорогих груп турнікетів. Основний елемент таких турнікетів - обертовий ротор, що представляє собою вертикальну колону із закріпленими на ній лопатями (три чи чотири) і вбудованим електродвигуном. Лопати можуть виготовлятися з металевих труб, протиударного скла, пластику або їх комбінації, при цьому конструкція може бути досить химерної (як то кажуть, хто на що здатний). Іноді лопаті доповнюються захисними та декоративними накладками, особливо якщо лопаті скляні. Існують конструкції з коротким ротором, коли лопаті скріплені тільки зверху і знизу. Ліворуч і праворуч прохід зазвичай обмежується бічними стійками. Ротор та стійки в основному виготов-тавляются з нержавіючої сталі, але можуть також мати різні декоративні покриття - мідь, поліровану бронзу і пр. При виготовленні перил для стійок часто використовуються елітні сорти дерева і мармур. За рахунок перекриття нижньої частини отвору такі турнікети виключають можливість подлезанія, відповідно вони забезпечують підвищений рівень безпеки на об'єкті (в порівнянні з турнікетами типу "трипод" або "вертушка"). Електромоторні роторні турнікети дорожче "вертушок" і зазвичай позиціонуються як елітні турнікети для офісного застосування. Даний тип турнікета буде органічно виглядати на прохідній солідного банку або офісу великої компанії. Необхідно особливо відзначити, що в останні роки з'явився значний вибір роторних турнікетів вітчизняних виробників, що зробило їх більш доступними для споживачів.
Для організації проходу з візками, великогабаритними вантажами, інвалідними колясками в місцях установки роторних поясних турнікетів часто застосовуються керовані електромеханічні хвіртки, що складаються з центральної колони, до якої кріпиться одна рухома стулка, що забезпечує прохід шириною до 1 м. Хвіртка ефективно доповнює турнікет, і встановлення такої конструкції дозволяє досягти рівня захисту прохідних, який задовольняв би сучасним вимогам до безпеки, які висуваються в будь-якій цивілізованій країні. Принцип роботи хвіртки схожий на принцип роботи турнікета, тільки стулка не обертається на 360 °, а повертається назад після відкриття. Є модифікації з 2 колонами, розгорнутими назустріч один одному. Стулки у них коротше, але разом вони також забезпечують значну ширину проходу. Існує велика кількість опціональних комплектуючих таких турнікетів: від індикаторів проходу до окремих стійок під зчитувачі і пристроїв ручного розблокування. Якщо говорити про інтеграцію в СКУД, то зазвичай така можливість існує за замовчуванням, але все ж таки не зайве буде запитати про неї, якщо це вам потрібно.
Роторні полноростовие турнікети
Повнопрофільні, або полноростовие, турнікети використовуються для організації прохідних в місцях з підвищеними вимогами щодо безпеки, оскільки вони забезпечують повне перекриття отвору - не перепригнешь і не перелізеш. Основні споживачі полноростових турнікетів - заводи, спортивні комплекси, транспортні та митні термінали, об'єкти підвищеної небезпеки, військові КПП і пр. Звичайно такі турнікети мають "брутальний" зовнішній вигляд, повністю відповідний своїм змістом. Полноростовие турнікети часто інтегруються в інженерні конструкції захисту периметра (паркани, огорожі та ін) і використовуються для побудови автоматизованих, добре захищених прохідних на територію підприємства. Існують, однак, модифікації, які можуть використовуватися і для офісного застосування. Базова конструкція полноростового турнікета представляє собою центральну колону (ротор) висотою не менше 1900 мм, до якої горизонтально кріпляться потужні металеві штанги. Ряди штанг утворюють зазвичай три або чотири площини, що обмежують прохід. Як і "поясний" варіант, полноростовие турнікети забезпечують прохід людей по одному. Існують різні моделі та виконання полноростових турнікетів:
- одно-і двонаправлені;
- механічні;
- електромеханічні (керовані прохідні з можливістю інтеграції в СКУД);
- одинарні або подвійні;
- з вбудованою дверима і без неї;
- турнікети з проходом для інвалідного візка і пр.
Для більш повного перекриття отвору і перешкоди можливості передачі предметів через турнікет стулки можуть бути глухими, в цьому випадку замість металевих штанг використовується спеціальне протиударне скло або пластик. При виборі полноростового турнікета замовнику слід звернути увагу на розмір проходу (сектор), наявність кліматичної захисту (водостоки і дренажна система), можливість інтеграції в СКУД, наявність дистанційного пульта управління та пристрої ручного розблокування на випадок зникнення живлення. Необхідно окремо зазначити, що більшість турнікетів призначене для установки усередині приміщення, і якщо замовнику необхідна модель для зовнішньої експлуатації, це треба обумовити відразу.
СПИСОК СТАТЕЙ
Відеоспостереження:
Система контролю і управління доступом:
Захист від пожежі:
|
|